999628_10153529339595114_256274382_n

miłosna kompilacja

Pin on PinterestShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrShare on Google+Print this page

Wpis miał się pojawić wczoraj, jednak po ciężkim tygodniu, jedyne na co było mnie stać to sen. Tak więc z mężem po powrocie z pracy przespaliśmy Walentynki. 5 godzin snu, czyli dzienna norma snu na ten tydzień, szybki prysznic i znowu sen. Praca i codzienne obowiązki dają w kość, więc stare dobre małżeństwo  zrobiło, to na co miało największą ochotę – spało.

Nadrabiam jednak i rzucam propozycjami dla spóźnialskich, jak wprawić się w jeszcze bardziej różowy nastrój.

Miłość w czasach zarazy

Kto z nas nie oglądał jakiejś telenoweli rodem z Ameryki Południowej? Każdy widział co najmniej jeden, kilka odcinków. To znaczy, że widział je wszystkie. I teraz wyobraźmy sobie historię rodem z takiej telenoweli. Ona bogata, on biedny. Oboje młodzi. Zakochują się w sobie i przyrzekają wieczną miłość. Oczywiście nic z tego, oczywiście zostają rozdzieleni. Ona wychodzi za mąż, on ciągle ją kocha. Piękna, wielka powieść, której autor podobno miał nabijać się z miłosnych produkcji telewizyjnych. Cudowna, gorąca Ameryka Południowa, wielki pisarz. Nie bez powodu o „Miłości w czasach zarazy” mówi się jako najpiękniejszej historii miłosnej. Mamy cudowne krajobrazy, mamy temperament, namiętności, gorące słowa, dużo seksu, mamy wojnę domową i epidemię cholery. Mamy też miłość, która przetrwa dziesięciolecia. Miłość, która się zmienia, poznamy małżeńskie problemy, zdrady, uparte dążenie do celu,  przejdziemy przez żałobę. W tej powieści jest wszystko i każdy, czy to kobieta, czy mężczyzna, powinien ją przeczytać. Niebanalna, wzruszająca, ale też brutalnie prawdziwa.

Ekranizację omijać szerokim łukiem.

Jeden dzień

Niekoniecznie przepadam za takimi powieściami. Tą miałam okazję słuchać, a za lektora miałam Agnieszkę Grochowską. I pani Agnieszka mnie urzekła. Książka stylistycznie średnia, ale niesie w sobie spory ładunek emocjonalny. Akcja książki zaczyna się w dniu ukończenia szkoły, tam spotykają się główni bohaterowie. Em i Dex. Dex i Em. Książka opisuje ten jeden dzień, w przeciągu następnych lat. W zdecydowanej większości książka opowiada o przyjaźni, która nawet nie powinna mieć miejsca. Emma, ułożona, aktywistka, wielkie idee, wielkie plany. Dexter, roztrzepany lekkoduch, chce przyjemności, sławy, pieniędzy. Przez kolejne lata dowiadujemy się o ich problemach rodzinnych, o nieudanych związkach, o konfrontacji marzeń i planów z młodości z rzeczywistością. Życie postępuje z nimi nadzwyczaj brutalnie, zapadają się, tracą siebie samych i siebie nawzajem. Bardzo wzruszająca książka, dla mnie czasami brutalnie prawdziwa, bo dramaty, jak w życiu ukryte pod złośliwymi uwagami i poczuciem humoru. Jest zabawna i inteligentna, zupełnie jak Emma i Dexter. Śmiać się i płakać na przemian, to jest to czego potrzeba, przy dobrej Walentynkowej powieści :) Została nawet zgrabnie zekranizowana, wersja filmowa nieco lżejsza.

Duma i uprzedzenie

Klasyk Jane Austen, którą uwielbiam. Właściwie, to każda z jej ksiażek mogłaby się tu znaleźć. Kto nie wie o czym jest ta historia, to jeśli widział, bądź czytał „Dziennik Bridget Jones”, to prawie jakby czytał „Dumę i uprzedzenie”. Polecam też ekranizację, zarówno serial, jak i kinową wersję Joe Wright`a.  Serial dokładny, poza tym… Mark Darcy! To znaczy Colin Firth! Wersja kinowa, piękna, plastyczna,w  cudownej oprawie muzycznej, czyli to, za co kochamy Wright`a!

Moulin Rouge!

Kto jeszcze nie widział ten trąba. Za ten film pokochałam Buza Luhrmana. Niesamowite tempo, banalna historia, świetna muzyka, oszałamiające układy taneczne, Jacek Koman. Widziałam ten film tysiąc razy. Za każdym razem zapominam, jaki jest finał. Gdy kurtyna opada ryczę jak bóbr.

Nick Cave

90% piosenek jest o miłości. Jedne z tych najpiękniejszych należą do Nicka Cave`a. Choć mniej różowe.

Pin on PinterestShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrShare on Google+Print this page

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*