6a00d8341bfb1653ef01a511ba63de970c-christopher-nolan-s-interstellar-scientific-vision-makes-revolutionary-movie

Interstellar – będę bronić jak Częstochowy

Pin on PinterestShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrShare on Google+Print this page

„Interstellar” budzi emocje. Oficjalne recenzje są bardzo nieprzychylne, natomiast opinie widzów podzielone, od bardzo wysokich do bardzo niskich. Oto zarzuty, jakie najczęściej pojawiają się w sieci. Zazwyczaj unikam polemiki z Kominkiem, akceptuję jego czasem odmienne opinie, jednak, gdy czytam kolejną już recenzję „Interstellar”, napisaną niedbale i bez zastanowienia to przepraszam, ale szlag mnie trafia.

Nie wiem, czy recenzenci przysypiają na filmie, znajdują sobie lepsze zajęcia, albo nie są w stanie znieść prawie 3 godzin skupienia, by później wytykać nieścisłości, których w filmie nie ma, lub są w wytłumaczone chwilę później?

Uprzedzam, że w poniższym wpisie znajdziecie spoilery, więc jeśli jeszcze filmu nie widzieliście, radzę się zastanowić nad jego dalszą lekturą.

1. Interstellar – fajnie brzmi, ale co to właściwie znaczy?
(podobne zdanie padło w recenzji Kominka, niestety już nie potrafię go odnaleźć, usunięty?)
Interstellar, to po angielsku „międzygwiezdny”- dla bardziej ciekawskich niż Kominek.

2. „Całkowicie bzdurny jest motyw szybciej płynącego czasu w jednym z miejsc odwiedzanych przez bohaterów (…)” kominek.es
Dylatacja czasu w miejscach silniejszej grawitacji to akurat fakt.

3. „(…) kosmici wyrzeźbili obok Saturna czarną dziurę, a ty jesteś jedynym na świecie pilotem, który może tam polecieć. Ostatnia nadzieja ludzkości. Mniejsza o to, że w zasadzie to jesteś farmerem i dziobiesz kukurydzę. Nazajutrz pilotujesz rakietę.” kominek.es

Obok Saturna nie było czarnej dziury, a most Einsteina-Rosena, czyli tunel czasoprzestrzenny. Tyle z poświęcenia uwagi Kominka, na film, który zdecydował się zrecenzować.

Główny bohater jest byłym astronautą, pilotem, który już leciał wysyłanym statkiem. Co prawda podczas poprzedniego lotu nie wyleciał ze stratosfery z powodu awarii, jednak doprowadził do bezpiecznego lądowania. Poza tym, kiedy znajduje się znaki wskazujące współrzędne tajnej bazy, tajnego projektu, za pomocą zawirowań grawitacji (które to zawirowania otworzyły tunel czasoprzestrzenny i podejrzewa się, że jest to znak od istot wyższych), to trochę głupio nie zaproponować mu pilotowania misji, szczególnie, że reszta osób ćwiczyła loty i lądowanie (!) jedynie na symulatorze.
Główny bohater jest obecnie rolnikiem, ale tego nienawidzi – był inżynierem, był pilotem i tęskni do tego. Nie akceptuje rzeczywistości, w której żyje. Jesteśmy postawieni w świecie, w którym już niemal każdy jest rolnikiem i wytwarza żywność z powodu klęski głodu…

4. Jak to jest, że tajna baza NASA była tajna?
(znowu, podobny zarzut pokazał się we wcześniejszej wersji recenzji Kominka, jak również przez innych recenzentów, m.in. Polityki)

Tajna baza NASA, była tajna, bo jak pada w filmie w obliczu klęski głodu, nikt nie chciał denerwować opinii publicznej wydawaniem pieniędzy na podróże w kosmos, mające na celu znalezienie planety do kolonizacji – oczekiwano, iż rząd zajmie się ratowaniem Ziemi i jej mieszkańców. O tym, że nie o kolonizowanie nowych światów już żyjącymi mieszkańcami Ziemi dowiadujemy się później.

Nieścisłością może być to, że tą tajną bazą NASA jest siedziba NORAD, którą nasz bohater, jako były pilot znać powinien, tym bardziej, że każdy może to sprawdzić :)

5. „Absurdów w fabule „Interstellara” jest znacznie więcej i zaczynają się już w pierwszym kwadransie seansu, którego najważniejszym motywem jest pogoń za małym, zagubionym indyjskim dronem. Pasuje to tak do reszty filmu, jak do mojego tyłka mała czarna.” kominek.es

Nie wiem, jak wygląda tyłek Kominka, w małej czarnej, czy bez niej, ale pogoń za dronem, jest jedną z metod naświetlenia widzowi, w jakim świecie żyje główny bohater – nie mamy inżynierów, prąd elektryczny jest w cenie. Poza tym, elementy tego drona zostają wmontowane do maszyn rolniczych, które zaczynają wariować – pierwsze dla bohatera zawirowania grawitacji, które bierze za awarię owych wmontowanych elementów.

6. „(…) według mnie cała wizja przyszłości sprowadzała się do pokazania jednego domu w środku pola z kukurydzą. Cały świat sprowadzono do tego jednego miejsca.” kominek.es

Autorska wizja świata wymyślona przez braci Nolanów, jest małym skrawkiem, ale świat w obliczu klęski głodu bardzo się zawęża. Przedstawiają nam uniwersum, w którym nie mamy inżynierów, tylko rolników, których jedynym zadaniem jest wytwarzanie żywności. Mamy uniwersum, w którym w szkołach uważa się lądowanie na Księżycu na mistyfikację. Z dialogów dowiadujemy się o wcześniejszych bombardowaniach głodujących. Mamy przedstawiony świat, który się kończy.
Podobny zabieg stosuje m.in. Cormac McCarthy w „Drodze”. Serwuje nam uniwersum, o którym nic nie wiemy i nie to powinno nas interesować, ale relacje i motywy działania bohaterów.

7. Czarna dziura i przestrzeń pięciowymiarowa.

Przyznam, że jak zobaczyłam przestrzeń pięciowymiarową w czarnej dziurze, jako pokój córki głównego bohatera – załamałam się, ale widać trzeba w takim momencie nie wyłączać się w swoim oburzeniu, ale słuchać dalej dialogów. Bohater nie wlatuje prawdopodobnie do czarnej dziury – podczas, gdy się w „niej” znajduje i rozmawia z robotem, pada takie podejrzenie, że stworzyli ją być może ludzie, a z pewnością istoty, które chciały im od początku pomóc. Dlatego właśnie pojawił się pokój jego córki. Za pomocą subtelnych znaków w ten sposób można przekazać informacje, w jaki sposób uratować ludzkość.

Na koniec, to nie jest „Armagedon”, czy „Dzień Niepodległości”, tylko s-f aspirujące do miana nieco ambitniejszego. Prawdopodobnie rozczarowani byli, Ci którzy spodziewali się kolejnego amerykańskiego filmu katastroficznego, ratowania Ziemi, kosmitów, czy dziwnych kostiumów wziętych z „Igrzysk śmierci”. Jest pewna zależność w ocenie tego filmu – osoby, które jarają się s-f, oceniają go przeważnie wysoko. Dla reszty jest nieporozumieniem.

„Interstellar” ma bardzo wysoką punktację na IMDb, bo aż 9,0 (średnia ocena 226 852 użytkowników) więc nie cały internet ocenia go źle :)

Pin on PinterestShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrShare on Google+Print this page

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*